Radionica "Tradicijska kultura Ravnih kotara"

20/05/2014

U Zadru i i raznim tradicijskim, kulturološki značajnim, okolnim lokalitetima, u sklopu projekta "Kula Jankovića: spomenik kulture, pokretač održivog razvoja Ravnih kotara", od 25. svibnja do 2. lipnja 2014. godine održat će se radionica "Tradicijska kultura Ravnih kotara".

Radionica će sadržavati nekoliko prezentacija o relevantnoj materijalnoj i nematerijalnoj kulturnoj baštini: arhitektura i kultura stanovanja, tradicijsko i suvremeno gospodarstvo Ravnih kotara, mogućnost korištenja segmenata tradicijske kulture u ruralnom turizmu i revitalizaciji regije, razvoj potencijala eko-muzeja u Ravnim kotarima, s ciljevima: promocije održivog razvoja korištenjem specifičnog znanja, poticanje razvoja regionalnog turizma i revitalizacije regije.

Sveučilište u Zagrebu posljednje dvije i pol godine provodi projekt „JankovicCastle: historic site, generating sustainable development of the Ravni Kotari region“, koji ima za cilj rekoncilijaciju u regiji Ravni Kotari revitalizacijom zajedničke kulturne baštine te poticanjem održivog razvoja. Sama Kula Jankovića simbolizira prostor u kojem se u dugim vremenskim trajanjima sustječu različite kulture i etnokonfesionalne zajednice. U novije doba, u Kuli je živio i Vladan Desnica, koji je u njoj napisao i neka svoja najbolja djela. Kao takva, ona predstavlja temelj i potencijal za rekoncilijaciju korištenjem simbola i konkretnih uzoraka zajedničke kulturne baštine pripadnika različitih naroda. Upravo je taj potencijal prepoznalo i Sveučilište u Zagrebu, te prijavilo spomenuti projekt za financiranje od strane europskih fondova (EU fondovi) i ostvarilo kofinanciranje od strane Europske unije.

Projektom su obuhvaćene aktivnosti koje na jedinstven način doprinose razvoju Ravnih kotara. U partnerstvu s Ministarstvom kulture Republike Hrvatske, Sveučilištem u Padovi, Centrom za mirovne studije, Društvom za obnovu i revitalizaciju Kule Stojana Jankovića – Mostovi, Srpskim kulturnim društvom „Prosvjeta“ te Etnografskim muzejom u Beogradu, regija Ravni kotari, kao prostor u kojem se spajaju različite etničke skupine, revitalizirat će se i obnoviti, a Kula Stojana Jankovića postat će jednim od posjećenijih turističkih mjesta u zaleđu Zadra. Projekt ulazi u svoju završnu fazu, tj. treba biti završen do srpnja 2014. godine. Radionica tradiciska kultura Ravnih kotara jedna je od važnih preostalih obveza. Održat će se u Zadru i raznim tradicijskim, kulturološki značajnim, lokalitetima od 25. svibnja do 2. lipnja 2014. godine.

Cijeneći Vaš mogući doprinos uspješnoj raspravi na temu koja daleko prelazi granice otvorenih pitanja u vezi s revitalizacijom Kule Stojana Jankovića, srdačno Vas pozivamo da nam se pridružite te svojim iskustvom i prijedlozima doprinesete uspješnom radu Radionice; organizatori radionice.

Zagreb, 10. svibnja 2014.

(prof. dr. sc. Milana Černelić;  dr. sc. Marijeta Rajković Iveta; dr. sc. Tihana Rubić; dr. sc. Danijela Birt Katić)

Poziv na radionicu

Prijavnica